Blog

14858793_1276672372395089_1864317629_o

Wycieczka do muzeum

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o rodzinnej miejscowości w dniu 24 października dzieci z grup najstarszych uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Regionalnego w dworku Oborskich w Mielcu. Pani Iwona Grale zaprosiła nas na lekcję muzealną pt. „Spotkanie z gryfem”. Celem wycieczki było poznanie herbu miasta i legend związanych z gryfem. Dzieci miały możliwość oglądania gryfa na dziełach malarskich, rzeźbach, płaskorzeźbach, chorągwiach, proporcach, ceramice. Szukały obrazków gryfa ukrytych w muzeum a na koniec kolorowały jego sylwetę. Ważne jest również to, że dzieci nie tylko musiały słuchać i oglądać – pani Iwona zadawała im pytania, rozmawiała z dziećmi i chętnie odpowiadała na ich pytania.

Wydaje się, że muzeum to miejsce zbyt poważne dla przedszkolaków – ale nie. Ważne jest odpowiednie zorganizowanie wycieczki – wybór ciekawej tematyki,  przewodnik, który będzie w obrazowy i przystępny maluchom sposób przybliżał im dawne dzieje, pozwoli dzieciom w miarę aktywnie uczestniczyć w swojej opowieści – tak było na naszej wycieczce.

Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.

Galeria zdjęć: